نخستین موزه تاریخ شهر کرج و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری(مردم شناسی و گنجینه اسناد خطی و نسخ خطی عباس فتاحیان )

غار یخ مراد

این غار از جمله غارهای دیدنی و با ارزش است که مورد توجه علاقمندان به شگفتی‌های طبیعت می‌باشد . در جاده چالوس ، پس از عبور از پل و دوراهی گچسر در قسمت غربی جاده راه فرعی شنی به طول ۵ کیلومتر وجود دارد که به روستای کهنه ده منتهی و سپس به روستای آزادبر متصل می‌شود . روستای کهنه ده دارای سابقه‌ای دیرینه بوده و بر اثر سیل‌های متعدد بارها ویران گردیده و بارها تخلیه شده است و مجدداً توسط ساکنین روستا از نو آباد شده است ، بدین جهت به کهنه ده شهرت یافته است اهالی به علت قدیمی بودن آن را کهن ده نیز نامیده اند . غار یخ مراد که یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی این روستا به شمار می‌رود ، در دامنۀ شمالی دره‌ای عمیق و منتهی به روستای آزادبر واقع شده که دهانه آن حدود ۲۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و طول غار از ابتدا تا انتهای آن در هاله ای از ابهام است و گفته می شود که به علت وجود حفره های متعدد در آن کسی تا کنون به انتهای غار دست نیافته است .

به گفته اهالی روستای کهنه ده ، در گذشته بیماران با خوردن یخ غار که بطور دائمی و در حوض انتهای غار قرار دارد و در هیچ فصل از سال ذوب نمی‌شود ، بهبود یافته و به این دلیل به غار یخ مراد شهرت یافته است . مناسب‌ترین زمان برای دیدار از این غار در اسفند و فروردین ماه ، بخصوص در فصل بهار است زیرا در این فصل آب‌های ناشی از بارندگی قطره قطره در داخل غار تبدیل به قندیل‌های بسیار دیدنی و زیبا می‌شود و همچنین در محوطه بیرون غار منظره گیاهان معطر کوهستانی برای هر بازدید کننده تماشایی و فرح انگیز می‌باشد .

راه دسترسی به غار : کرج جاده چالوس – نرسیده به گچسر پس از دوراهی گچسر-پس ازعبورروستای وله روستای کهنه ده-غار یخ مراد

این روستا در سال ۱۳۸۰ جمعیتی بالغ بر۲۰۰ نفر را داشته است مردم ده به کار دامداری وتولیدات کشاورزی در حد مصرف خودوتولید سیب درختی و البالو و گیلاس وگردو

سیب زمینی میپردازند تنها دبستان ده نیز بعلت مهاجرت نسل جوان بسته میباشد ساکینن در حال حاضر تقریبا ۲۰ الی ۲۵ خانوار هستند که اکثر افراد مسن میباشند. لهجه مردم ده مازندرانی ومردمانی خونگرم میباشند.
گروهی از برنامه سازان صدا و سیما جهت ساختن فیلم مستند غار و شناساندن این غار در برنامه تلویزیونی به مردم ماکت هایی بصورت قندیل مصنوعی درست کرده و قسمتهایی از قندیلهای طبیعی غار نیز در این عملیات از بین رفته و ماکتهای مصنوعی قندیل و مواد استفاده شده جهت ماکت و زباله های مربوط به آن در غار بجا مانده است واین مشاهدات دل هر غار نورد و کوه نورد, که جای خود دارد دل هر طبیعت دوستی را به درد می آورد با شد که دیگر شاهد چنین صحنه های مخرب طبیعت نباشیم.

این غار متعلق به دوره ی دوم زمین شناسی (مزو زوییک) یا میا ن زیست میباشد که عمر آن ۷۰ تا ۲۳۰ میلیون سال میگذرد .

معمای غار در اینجاست که دمای تاق با دمای کف غار ناهمسان می باشد. این غار دارای تونل ها و دهلیز ها و حفره ها و چاه های گوناگون است و بیشتر کف و دیواره و تاق از یخ پوشیده شده. این پدیده استثنایی و جالب باعث شده که اهالی منطقه برای این غار یک ویژگی ماوراءالطبیعه قائل شوند. این غار در زمان های گذشته برای اهالی منطقه یک مکان مقدس بوده و مردم بخصوص بانوان روستایی، مراد خود را از این یخ ها طلب می کرده اند و علت نامگذاری این غار به «یخ مراد»، همین خاصیت مراد دهندگی غار است؛ بدون شک در این غار، دنیای رمز و راز علمی وجود دارد غار یخ مراد در فصل بهار گیاهان معطر کوهستانی اطراف محوطه بیرون غار را می پوشاند که این منظره برای باز دیدکنندگان از غار بسیار دیدنی است .

banner ad
 1. payman alipour payman alipour می‌گه:

  khieli khoube emam jome haminjori pish beim movafagh mishim

 2. payman alipour payman alipour می‌گه:

  khieli khoube emam jome haminjori pish berim movafagh mishim

 3. payman alipour payman alipour می‌گه:

  ghare yyyyyyyyakh morad kheili kamele mamnoonam az pajoohesh garan mohtaram

 4. مهدی مهدی می‌گه:

  البته غار یخ مراد مربوط می شه به روستای آزادبر درسته که به روستای کهنه ده نزدیکتره ولی در منطقه و حوزه استحفاظی و ابتدای روستای آزادبر واقع شده و به این روستا تعلق داره.

line
footer
Get Free Traffic with TrafficWhirl | Designed by Aanimator